Preot paroh Ștefan Mera

Preoți slujitori Februarie 5, 2015

Născut la data de 24 ianuarie 1977, în Fălticeni, jud.Suceava, într-o familie de buni creștini, tatăl fiind deasemenea preot.

A făcut studiile gimnaziale la Colegiul ”Costache Negruzzi” din Iași, iar studiile liceale la Seminarul Teologic Ortodox ”Veniamin Costachi”- Mănăstirea Neamț, jud. Neamț, promoția 1996.

Între anii 1997-2001 a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității ”Al. I. Cuza” Iași, iar între anii 2005-2007, în cadrul aceleiași facultăți, a urmat cursurile a două mastere, în Biblică și Sistematică Secția Pastorală, respectiv Conservare Restaurare, secţia Patrimoniu Cultural.

Din octombrie 2010 pînă în prezent este doctorand al Universității de Arte ”George Enescu” din Iași, la Facultatea de Arte Plastice, Decorative și Design, Specializarea Artă Medievală – Pictură Bizantină.

Pe data de 03 octombrie 2010 s-a căsătorit cu d-ra Cîrdei Andreea-Elena, actuala Mera Andreea-Elena și au împreună doi copii, Matei-Constantin și Andrei-Ștefan.

A fost hirotonit diacon pe 13 iulie 2014 de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop - Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, iar la data de 09 august 2014 a fost hirotonit preot de către Înalt Preasfinţia Sa, Părintele Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, hirotonie ce a avut loc la Biserica ”Sf. Cuvioasa Parascheva” din Târgu Frumos, Jud. Iași.

Pe data de 08 octombrie 2014, a fost instalt preot paroh al Bisericii “Sf. Arhidiacon Ștefan”  din satul Frunziș, de către PC Pr. Roșu Mihail - Protopop al Protopopiatului Iași III, prin binecuvântarea IPS Teofan.